Kam reikalinga mankšta

Pagal Covert Bailey
Jei jūs nenorite prasimankštinti arba manote, kad traumos jus aplenks, prisiminkite Covert Bailey žodžius: “Viskas ima lūžti ne tada, kai persiritate per keturiasdešimtmetį, paprasčiausiai, kai perkopiate keturiasdešimtmetį, tenka apmokėti sąskaitas, kurios susikaupė nuo dvidešimties, o kartais tos sąskaitos ateina dar anksčiau.
Mankštos būtinybė slypi tame, jog mums reikia sušildyti savo sąnarius. Sąnariai apgaubti kapsule, kari pripildyta klampaus skysčio. Prisiminkite savo automobilį: jei kada nors tikrinote tepaus, tai tikrai pastebėjote skirtumą šaltame ir šiltame stovyje. Taip ir jūsų sąnariai- lengviau juda, kai skystis apink juos būna šitas. Sąnarių pramankštinimo esmė tame, kad juose nėra kraujo indų. Tai reiškia, kad kraujas negali aprūpinti sąnarių maitinančiomis medžiagomis ir todėl negali jų sušildyti. Vietoj to , juos sušildo raumenys. kurie juos supa. Prisiminkite seną triuką: paimate buteliuką su šaltu pienu ir panardinate jį į šiltą vandenį. Tokiu pat būdu šiluma perduodama ir į sąnarius. Todėl geriausias būdas kaip sušildyti sąnarius- priversti dirbti raumenis, kurie perduoda šilumą sąnariams, priversti plėstis kraujo indus ir duoti postūmį skysčiams aplink sąnarius- lygiai taip pat, kaip verdantis vanduo puode burbuliuodamas didina šilumos perdavimą. Sąnariai- sudėtinga konstrukcija ir labai pažeidžiama, o jiems susidėvėjus- atstatyti labai sunku.
Raumenys po traumų atsistato greičiau, nei sąnariai, tačiau potrauminis laikotarpis visai nedžiugina. Naujausi medicininiai tyrimai rodo, kad, jei kas kartą jau buvo traumuota, tai atsiranda daug didesnė tikimybė naujoms traumoms, nes traumų metu išsiskiriančios cheminės medžiagos sukelia uždegiminius procesus, o šie sumažina raumenų laidumą. Iš to seka raumenų susilpnėjimas, skausmai, spazmai. Tokia situacija nedžiugina. Todėl labai svarbu yra sušildyti raumenis, nes jie pritvirtinti prie sausgyslių, kuriose taip pat yra mažai kraujo indų ir kurios dar lėčiau atsistato nei raumenys ar kaulai.
Kai jūs bandote pratemti nesušildytą raumenį, aukojate arba patį raumenį, arba sąnarius, arba sausgysles. Prieš keletą metų visi treniravosi, vadovaudamiesi tokia taisykle: prasitempk, prasimankštink treniruotės metu. Nors dar ir dabar yra mokytojų(ir net labai žymių), kurie naudoja šį būdą, dauguma sutartinai šaltą treniruotę laiko labai pavojinga. Todėl dabar vyrauja tokia tendencija: apšilk, prasimankštink, o paskui prasitempk, kai jau būsi apšilęs.
Sušilę raumenys prailgėja. Jeigu yra neelastingos sritys, tai geriausia, ką galima padaryti- suaktyvinti kraujotaką. Labai dažnai raumuo lieka sutrumpėjęs, nes į jį nepatenka pakankamai kraujo. Tikėtina, kad raumenyje yra daug pieno rūgšties ar kitokių toksinų. Prasimankštinimas veikia kaip masažas, bet koks gi tarp jų skirtumas?Teisingai- mankšta nekainuoja!Po mankštos raumenys tiesiog reikalauja prasitempimo ir išnyksta rizika juos traumuoti. Po mankštos jūs net gi galite dar labiau pratempti raumenis nei be jos. Prasimankštinimas ne tik palengvina prasitepimą, jis pagerina ir šokio kokybę, leisdamas išgauti judesių laisvumą, sumažindamas sąnarių ir sausgyslių apkrovas, taip pat padėdamas pasiekti bendrą atsipalaidavimą. Sakoma, kad šokdami jūs tampate aukštesni ir lieknesni- štai kodėl!Mankštos dėka!Žodžiu, jei jūs neteikiate mankštai reikšmės saugumo sumetimais, tai mankštinkitės, kad geriau šoktumėte arba geriau atrodytumėte!
Mes, mokytojai dažnai dirbame su skirtingo amžiaus, pasiruošimo lygio ir sportinės patirties šokėjais. Kai kurie iš jų- geros formos, kiti- prastos. Kai kurie supranta mankštos svarbą ir stropiai ją atlieka, kiti gi vengia jos iki paskutinio momento. Mes turime būti pasiruošę visiems atvejams. Geriausias variantas yra naudoti pačias paprasčiausias mankštas, kurios nereikalauja raumenų tempimo, neprievartauja nesušilusių sąnarių ir yra suprantamos bei prieinamos visiems klasės mokiniams.
Mankštai aš dažnai naudoju“mažo kūdikio“techniką su atitinkamu judesių komplektu;ji atliekama lengvai ir labai natūraliai.
Vienas puikus pavyzdys- tai, ką aš vadinu“pasyviu kelio siūbavimu“. Kitas metodas kelio sąnariui sušildyti- tai Grand plie (prisėdimas sulenktais keliais iki dugno su pėdų atitraukimu nuo grindų). Jis pastoviai sulaukia griežtos kritikos todėl, kad , atliekant plie, dar nesušilęs sąnarys patiria didelę apkrovą. Vietoj to, aš prašau mokinius atsistoti ant vienos kojos, atsiremiant į ką nors realaus ar įsivaizduojamo dėl pusiausvyros išlaikymo, ir siūbuoti laisva koja iš klubo, lengvai ir nepriklausomai, tarsi mokiniai būtų vaikai, sėdintys ant atbrailos ir maskatuojantys kojomis todėl, kad šiandien tokia graži snieguota diena ir nereikia eiti į mokyklą. Tai lengvas, nebalistinis judesys, kuris puikiai sušildo raumenis ir sąnarius, neapkraudamas jų kūno svoriu.
Aš savo užsiėmimus vedu pakopų principu: apšildymo pakopa paruošia kūną kitai pakopai. Tada kūnas jau pasiruošęs ir kofeinas(arba jaudulys dėl užsiėmimo)pasiekia piką.
Kartais mankšta arba dažniausiai apšilimas aukojamas dėl didelės užsiėmimo apimties. Mankšta- tai profesionalo arba ketinančio juo tapti reikalas. Asmeninis reikalas. Mankšta jus tausoja ilgesnei šokėjo karjerai, bet ir gerina šokio kokybę. Aš patariu kiekvienam šokėjui turėti savo mankštą ir apšilimo rinkinį.

Belindanc prasimankštinimas.

Nors šis šokis yra pats minkščiausias, pats natūraliausias ir pats palankiausias šokėjo kūnui, tačiau, kaip daugeliui žinoma, jis gali būti susijęs su aerobika, o kai kuriose labiau energingose formose, pavyzdžiui, Tahtiyb arba turkiškuose bei libiškuose judesiuose gali būti fiziškai sunkus su grynai atletine apkrova ir beveik balistinis.
Vienok, net patys, rodos, nekalčiausi stiliai ir judesiai taip pat reikalauja prasimankštinimo, pirmiausiai dėl to, kad juos atliekant dalyvauja sąnariai. Netgi šokis atliekamas“ ant 5 rublių monetos“(originale- ant daimos)senoviniu egiptiečių stiliumi yra paremtas torso judesiais, reikalauja lankstaus, paslankaus stuburo, aktyvaus klubų, dubens, nugaros, pečių ir šonkaulių darbo. Žinoma, kai kas pasakys, jog krūtinės ląstos judesiai nėra originalaus egiptietiško šokio dalis, tačiau yra kiti judesiai, pavyzdžiui, klasikinė kreivė S: be plastiško, lankstaus kūno jos neatliksi.
Visumoje, daugybė judesių- priešingai vakariečių manymui- reikalauja ne pastangų, o atsipalaidavimo, įtampos nebuvimo. Tik tada juos galima teisingai ir kokybiškai atlikti.